• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Харчування

/Files/images/000001харчування1.png

Організація харчування в закладі

«Турбота про здоров'я-це найважливіша праця вчителя. Від життєрадісності,бадьорості дітей залежить їх духовне життя,світогляд,розумовий розвиток,міцність знань, віра в своїсили» В.О.Сухомлинський

/Files/images/000_піраміда харчування.jpg

Корисні поради для батьків школярів

Ми закликаємо батьків продемонструвати школярам приклад дотримання принципів здорового способу життя. Тому беріть на озброєння ці поради і будьте здоровими.

Щодо правильного харчування:

1. Обговорюйте з дітьми меню на день і залучайте їх до приготування їжі. Пам'ятайте, що саме батьки відповідальні за оптимальний режим харчування дітей.

2. Беріть з собою дітей в магазини та на базари. Спільний вибір здорових продуктів і їх придбання - перший крок в формуванні навичок здорового харчування.

3. Снідайте та вечеряйте разом з дітьми. Створіть комфортні умови для споживання їжі в родинному колі.

4. На перекуси в школу дітям найкраще давати овочі і фрукти, горіхи і пляшку води (у випадку, коли в школі в класах не має кулерів з питною водою).

5. Залишайте на столі тарілки з сухофруктами, фруктами, горіхами, зерновими хлібцями. Це дозволить дітям перекусити здоровими продуктами харчування.

6. Займіться домашньою випічкою разом з дітьми. Так ви не тільки убереже їх від надмірної кількості трансжирів, що містяться в багатьох кондитерських виробах (частково гідрогенізовані, кондитерські та кулінарні), а і надасте дітям можливість отримати навичку у приготуванні іжі та цікаво проведете час.

7. Якщо у родини є присадибна ділянка, дача або сад, важливо залучати дітей до їх засадження, догляду та збору врожаю).

/Files/images/000001 харчування2.png

/Files/images/000001 харчування3.jpg

Здорове харчування дітей – спільна проблема батьків і школи

Здавалося б, ми так багато знаємо про харчування, і водночас так мало займаємося цією проблемою. Тим часом стан здоров’я дорослої людини багато в чому визначається якістю харчування саме в дитячому віці, коли відбувається бурхливий ріст організму і обмінні процеси в ньому перебігають найінтенсивніше. При цьому правильно розроблене й організоване харчування дитини забезпечує нормальний фізичний розвиток, запобігає багатьом хронічним захворюванням. За останніми даними ВООЗ, здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% - від збалансованого харчування.

У школах харчування дітей відбувається під наглядом медичного персоналу та педагогів. Наявність постійного контролю з боку навчального закладу, узгодження раціону з міською санстанцією, свідчить про те, що асортимент страв шкільних їдалень здатен забезпечити організм дитини основними елементами, необхідними для його правильного розвитку.

Кожного навчального року за кошти міського бюджету у школах міста організовується повноцінне безкоштовне харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених сімей та інших незахищених категорій, що потребують соціальної допомоги. У 2016-2017 навчальному році у школах безкоштовно харчуються всі учні 1-4 класів, а також діти 5-11 класів з числа учнів, що відносяться до пільгових категорій. Ці діти мають можливість щодня отримувати повноцінний обід з трьох блюд, що без сумніву вкрай необхідно підростаючому організму.

Можливостей шкільних їдалень достатньо для того, щоб забезпечити і інших учнів гарячими стравами за кошти батьків, але діти, на жаль, віддають перевагу швидкій розрекламованій їжі з найближчого магазину, яких зараз навколо навчальних закладів немало. Но­ві до­ся­гне­ння на­уки при­ве­ли до то­го, що сь­ого­дні скла­дно знай­ти в про­да­жу на­ту­раль­ні, не­шкі­дли­ві для здо­ров’я про­ду­кти ха­рчу­ва­ння. То­му ко­нсе­рва­нти, бар­вни­ки, ста­бі­лі­за­то­ри, го­рмо­ни, ан­ти­бі­оти­ки, підсолоджу­ва­чі й ін­ші ха­рчо­ві до­ба­вки, не­бе­зпе­чні для лю­ди­ни, ста­ли не­від’єм­ною ча­сти­ною на­шо­го що­де­нно­го ра­ці­ону. І як­що ор­га­нізм до­ро­слої лю­ди­ни зі сфо­рмо­ва­ни­ми си­сте­ма­ми за­хи­сту зда­тний хо­ча б час­тко­во ней­тра­лі­зу­ва­ти або ви­ве­сти ці аг­ре­си­вні ре­чо­ви­ни, то з ди­тя­чим си­ту­ація ку­ди небезпечніше. Ін­те­нси­вний ріст ди­ти­ни, ста­но­вле­ння тра­вної, іму­нної й ін­ших си­стем, ро­зу­мо­ві на­ва­нта­же­ння в шко­лі, ста­те­ве до­зрі­ва­ння по­тре­бу­ють осо­бли­во­го підхо­ду до яко­сті ха­рчу­ва­ння шко­ля­рів, без по­вно­ці­нно­сті яко­го не­мо­жли­во за­бе­зпе­чи­ти га­рмо­ній­ний ро­зви­ток ди­тя­чо­го ор­га­ні­зму. Тому проблему повноцінного харчування розв’яза­ти мо­жна тіль­ки спіль­ни­ми зу­си­лля­ми шко­ли й бать­ків.

Дітям необхідно більше знати про користь гарячого харчування, про необхідність щоденного вживання овочів та фруктів, про обов’язкове вживання супів, тощо. І в першу чергу, сформувати у дитини свідоме ставлення до правильного харчування повинні батьки, сім’я. На пре­ве­ли­кий жаль, біль­шість бать­ків не на­да­ють осо­бли­во­го зна­че­ння прис­тра­сті ді­тей до со­ло­дких га­зо­ва­них на­по­їв, чі­псів, «мі­він». Не­зва­жа­ючи на чи­сле­нні по­ві­до­мле­ння в за­со­бах ма­со­вої ін­фо­рма­ції про не­бе­зпе­чні ін­гре­ді­єн­ти в про­ду­ктах, «лю­бля­чі» бать­ки за­вда­ють ве­ли­че­зної шко­ди здо­ров’ю сво­їх ді­тей, ку­пу­ючи та­кі про­ду­кти. Але те, що ці продукти заборонені у школі, яка для багатьох дітей є взірцем, прикладом для наслідування, уже добре. Коли у школі це не дозволено, то в підсвідомості дітей закладається думка, що вживати таку їжу справді не варто.

Шановні батьки!. Привчіть свою дитину до гарячого харчування у шкільній їдальні. Ад­же які­сне ха­рчу­ва­ння (і в шко­лі, і вдо­ма) — це най­ва­жли­ві­ший чи­нник змі­цне­ння здо­ров’я шко­ля­ра, а ві­дтак і за­по­ру­ка й­ого но­рмаль­но­го фі­зи­чно­го й ін­те­ле­кту­аль­но­го ро­зви­тку.

Як запобігти харчовим отруєнням

Щоб запобігти інфекційним захворюванням та харчовим отруєнням, дотримуйтесь таких простих правил:

- Ретельно мийте усі овочі і фрукти перед тим, як подавати до столу сирими.

- Прищеплюйте дитині любов до чистоти. Привчайте її мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету, повернення з прогулянки.
- Мийте руки з милом перед приготуванням їжі.
- Не зберігайте разом продукти, що їдять сирими, і ті, що підлягають кулінарній обробці.
- Ніколи не кладіть бутерброди, пиріжки, сир, ковбасу, печиво у пакет, де побували овочі, фрукти, ягоди чи яйця, навіть якщо цей пакет здається абсолютно чистим.
- Дбайте про те, щоб їжа для дитини була щойно приготованою, свіжою. Не готуйте їжу «із запасом».

- Не допускайте змішування свіжоприготовленої страви з її залишками із попереднього дня.
- Не купуйте продукти, якщо не впевнені у їхній якості, з простроченими термінами зберігання, пошкодженою упаковкою. Дотримуйтесь умов та строків зберігання продукту, зазначених на його упаковці.
- Не купуйте продукти харчування на стихійних базарах. Ви маєте право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продуктів.
- Не вживайте незнайомі гриби, ягоди, трави. Смертельно небезпечними можуть бути старі або зіпсовані гриби. Не готуйте страви з грибів дітям.
- Не беріть у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують зберігання у холоді).
- Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, незнайомих підземних джерел тощо.

- Дотримуйтесь заходів безпеки при купанні дитини у водоймах, тому що деякі збудники кишкових інфекцій (дизентерії) можуть жити там до п’ятдесяти днів.

І пам’ятайте, що харчове отруєння завжди можна запобігти!

Кiлькiсть переглядiв: 269